Wednesday, February 27, 2013

Kediler, Köpekler, Laleler, Saksılar vs....
Geçen yıl Migros'dan aldığım lale soğanları tek kelime ile harika çıkmıştı...Fazla nazlanmadan yeşillenmişler, ve sonrasında da büyüyen laleler inanılmaz uzun dayanarak güzellikleri ile bizi mest etmişlerdi... Geçen yıldan aldığım gazla bu yıl ne kadar boş saksı bulsam lale soğanı diktim, diktiğim de bayağı oldu...Uzun bekleyişin sonunda şimdiye kadar sadece bu saksıdakiler çiçeklendi ve ben dur hepsi çiçeğe bürünsün fotoğraflıyım diyene kadar, iki tanesi mefta oldu bile...

Ortada çekecek çok fazla lale olmayınca, iş kızlara düştü.. İç dekorasyon fotoğraflarına stilistlik yapanların verdiği en önemli ipuçlarından biri, fotoğrafta çiçek, kedi, köpek gibi canlı bir şeylerinde yer almasıdır...Çiçekler kolay, ya vazoyu ya saksıyı getirip koyuyorsun sessiz sakin poz veriyorlar ama iş kedi köpeğe gelince rüşvet gündeme geliyor..İlk iş bir parça sucuk yardımı ile Hera'yı koltuğun üzerine çıkarttım..Bir taraftan sucuk göster, bir taraftan kamera ayarlarını yapmaya çalış biraz oturdu, sıkılıp hemen firar etti...

Allahtan Hestia fotoğraf makinesine daha bir meraklı ve Hera'ya göre daha uzun süre sabit pozisyonda kalıyor...Onun rüşveti ise kucağa alınıp göbeğinin sevilmesi...Biraz sevdikten sonra bıraktığım pozisyonda biraz daha uzun kalıyor...

Last year my tulips were a great success. They grew very easiliy and tulips lasted a long time for us to enjoy their beauty.. Although I bought bulps from the very same place, this year they are a big dissapointment. It took them ages to grow and tulips lasted only 2 days. I have many pots full of bulps, but these are the only ones to show..

So when there is not much tulips to photograph, I took the advice of stylists and decided to use Hera and Hestia. Their tip is to use some living things like flowers or pets to add warmth to interior photos. Flowers are easy but when it comes to pets to pose for you, lots of bribes come to the scene.. First I start with Hera with a piece of her favorite sausage..Showing her the sausage with one hand and trying to do the manuel adjustment of camera was a very time consuming act and she runs out quickly..

Hestia is rather easier. If you give her a good dose of belly rub, she stays still long enough to take some photos.

Bu arada bilmem beyaz ahşap saksıma dikkat ettiniz mi??  Malum Datça'ya taşındığımızdan beri beyaz bir dönem geçiriyorum, burasıda çiçeksiz böceksiz olmuyor ama plastik saksılardan da nefret ediyorum..Balkonumun kenarına ise sıra sıra beyaz saksı dizmek istiyordum...Çözüm bizim marangoz Ali Usta'dan geldi. Önce istediğim boyutta saksılar yaptı sonrada sanayide yan komşusu olan tekne tamircisine , içini teknelerde kullanılan fiber ile kaplattı...Sonuçta dışarıya su sızdırmayan harika ahşap saksılara sahip oldum..

Bu arada runner'ımda yeni.. Özellikle peçete yapıştırma işlerini sevenlere Datça'dan harika bir internet adresi vereceğim.. www.pecete.org   Harika peçeteler, runnerlar ve daha bir sürü güzel şey sevgili ahşap boyama öğretmenim Ruth'un sitesinde...Datça ufak bir yer olduğu için pek çok şeyi bulmak çok zor ama gördüğünüz gibi peçete konusunda çok şanslıyız...   

I dont know if you pay attention to my flower pot made of wood..As you know I am in my white period and naturally I wanted white pots but not the much hated plastic types..Our dear carpenter Ali Usta found a solution last year..He made them from wood, painted them white and his neighbour boat repairer, covered their inside with a fiber used in boats..Now I have perfect water proof wood pots..

And the runner I used on the table is from Datca and from the internet site of my crafts teacher Ruth where you could find lovely runners, trays, napkins etc..Adress is www.pecete.org..8 comments:

 1. Yine hepsi çok güzel :)
  Datça da çok güzel anılarımız var bizim aklıma geldi şimid ve mutlu oldum

  ReplyDelete
 2. Fotoğraflar çok güzel ,çok iç açıcı. Bende sabır yok aslında kızlar poz vermeye meraklı da ben üşeniyorum. Makine üst katta duruyor tam güzel bir pozlarını yakalıyorum aşağı indirene kadar iş işten geçmiş oluyor.
  Datça'da bahar çok güzel olur ve biz de bu yıl sayenizde bu güzellikleri yaşayacağız.Ne iyi oluyor bu bloglar değil mi?

  Bu arada son günlerde internete bağlanma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Cepten izliyorum ama iş yorum yazmaya gelince ufacıcık harfleri göremiyorum.

  Şimdi interneti yakalamışken yorumları toptan yapayım dedim de :)))
  Sevgiyle kalın!

  ReplyDelete
 3. Saksılarınız çok güzel olmuş. Hera ve Hestia da harikalar...Datça'da bahar eminim mükemmeldir! Çok şanslısınız ama fotoğraflarınızla da olsa bu güzellikleri yaşayabildiğimizden biz de şanslıyız...

  ReplyDelete
 4. Your beautiful home and your wonderful photos are always a joy for the heart and sou, my friendl!!! And I must say that Hestia is a gorgeous model! :) And Hera too, of course! :) But when it comes to belly rubs... hehe... kitties can't resist! :D Oh, and I love that wooden flower pot! I love its natural look... and it works great with the white wooden furniture!
  Lots of love from the Alps! :)

  ReplyDelete
 5. Bu beyaz işi, benimde planlarımda var emeklilikte, kısmetse tabii.
  yine güzel resimler sevgiler

  ReplyDelete
 6. Resimler çok güzel..Lale soğanlarına gelince benimde buna benzer bir sümbül hikayem var.Napalım canım bunlar da çok güzel...
  bloguna bayıldım,
  sevgiler...

  ReplyDelete
 7. Konu mankenlerine bayıldım...laleler, saf bir beyazlık...saksıların, yeşillikler hepsi çok güzel..emeklerine sağlık..keyfiniz daim olsun..

  ReplyDelete
 8. Fotoğraflarınız çok güzel, çok iç açıcı. Modelleriniz de harikalar ama Hestia sanırım bu konuda daha bir uzman :)
  Saksınız çok güzel, ilk dikkatimi çeken oydu. Çok yakışmış masaya da.

  ReplyDelete