Sunday, February 14, 2016

Bakım yapmalı..


İş hayatında olduğum yıllarda, cumartesileri genellikle dışarıdaki işlerimi halleder, pazar günleride bir zorunluluk yoksa evden hiç çıkmadan dinlenir, keyif yapar, geç kahvaltılar eder, kitap okur film seyreder ve en önemlisi haftalık bakımımı yapardım..

Bu arada size bir sır vereyim mi?? İnsanın yaşı ilerledikçe gençken yaptığı bazı şeyleri unutuyormuş.. Mesela ara sıra kozmetik ve makyaj malzemeleri hakkında yazan bloglara bakıyorum ve kullandıkları malzeme sayısına çeşitliliğine inanamıyorum.. Tabii onlarda çeşitli şeyler deneyip yazmak zorundalar ama yine de beni şaşırtıyor işte.. Sonra 20li 30 li yıllardaki kendi halimi hatırlıyorum.. Sevgili arkadaşım Ela ile adeta birer kozmetik kraliçesiydik.. Bütün yeni çıkan bakım ve kozmetik ürünlerinin lansmanında mutlaka davetliler arasında olurduk.. Ne zaman yurt dışına gitsek bavul dolusu yeni malzeme ile dönerdik.. Çekmeceler dolusu makyaj malzemem, dolaplar dolusu kremler tonikler falan vardı..

Şimdiye dönersek.. Her gün makyaj yapmayı bırakalı çok oldu.. Kullandığım makyaj malzemelerinin  sayısı bir elin parmakları kadara düştü.. Aynı şey bakım ürünleri içinde geçerli.. Bir kaç yıldır zaten şampuan ve duş jeli kullanımını tamamen bıraktım.. Yerine organik sabunlar kullanıyorum.. Vücut kremi, yüz kremi, saç kremi gibi şeyleri ise bir süredir organik yağlarla değiştirmeye çalışıyorum.. Herkesin hayat tarzına ne kadar uyar bu ürünler bilmiyorum ama benim gibi 6-7 ay cıp cıp denize girebilenler için kullanımı oldukça kolay.. Daha da güzeli bu ürünlerin hepsi Türk yapımı ve doğal..


Önce beni çok sevindiren Luxy Bio ürünleri.. Sevindirme nedenine gelince yüzde çabuk emilen yağlıymış gibi durmayan bir yağ bulamamıştım. Luxy Bio'nun yüz yağı şu ana kadar istediğime çok yaklaşan bir ürün oldu.. Gül ve Lavantalı olarak olarak üretmişler.. Ben tabii en sevdiğim koku olan Lavantalı olanları seçtim.. Yüz yağı, sabunu ve tonik olarak kullanılabilecek Lavanta suyu var.. Buradan ürünleri inceleyebilirsiniz.. Bunlar ise yıllardır organik sabunlarını kullandığım Olive Farm'ın bu yaz çıkardığı bakım yağları.. Kayısı yağlı vücut için olanını yazın çok rahat kullandım.. Denize gir çık sür rahat oldu.. Kış aylarında da banyodan sonra kullanıyorum.. Yüz için olanı denize girip çıktığım zamanlar beni çok fazla rahatsız etmese de emiciliği oldukça az bir ürün.. Yüzümü çok yağlı bıraktığı için açıkcası çok sevip kullanamadım.. Birde her iki üründe biraz fazla zeytinyağı kokuyor.. Olive Farm Datça'da üretilen bir marka, zeytinyağları ise bir harika ama yine de biraz daha az koksa daha iyi olur sanki... Ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.. 


Meg Naturals sabunlarını ve yağlarını ise Bandırma'da genç bir bey üretiyor.. Sabunları çok güzel. Favori ürünüm ise yüz bakımı için çok yararlı olan at kestanesi yağı.. Ara sıra maske gibi sürüp kullansam de en çok günlük yüz kremimin içine 4-5 damla katarak kullanıyorum.. 4-5 damlayı günlük değil, krem kutusunun içine kattım.. Doğal böcek kovucusu yaz akşamlarında balkonda otururken sivrisineklere karşı adeta bir can simiti.. Kantoron yağı ise mini bir ilk yardım çantası.. Yanıklar, ezikler, berelenmeler için birebir.. Birde burada fotoğraflamadığım bir diş macunu var ki, kimyasallarla dolu market ürünlerinin yanında bir harika.. Ürünlere buradan ulaşabilirsiniz 


Saç için kullandığım yağ ise İstanbul'daki ünlü Rebul eczanesinin bir ürünü.. Son dönemde açılan Rebul butiklerde satılmıyor bu ürün sadece Rebul eczanesinde bulabilirsiniz.. Sahibi Mehmet Müderrisoğlu zaten süper bir eczacı.. Buradan biraz zor ulaştığımız için son İstanbul'a gittiğimizde bir diğer harika ürünü Katranlı şampuandan biraz stok yapmak için Bağdat Caddesindeki eczaneye gittiğimizde kendisi oradaydı ve bu ürünü tavsiye etti.. Ve şu ana kadar bana tavsiye ettiği her üründen çok memnun kaldım.. Kendi üretimi katranlı şampuan saç dökülmelerine çok iyi geliyor.. Saçlarımda ne zaman normalden biraz fazla dökülme hissetsem sabunu bırakıp, bir süre katranlı şampuan kullanıyorum, kısa sürede her şey normale dönüyor.. Bu bakım yağını ise şimdilerde 15 günde bir yıkamadan önce saçıma sürüp yarım saat bekletip öyle banyoya giriyorum.. Saçların çok kuruduğu, yıprandığı yaz aylarında ise bu süre haftada bire düşüyor.. Rebul Eczanesine buradan ulaşabilirsiniz..

Bu Sahildeki Ev'in standart yayınlarından farklı bir yayın oldu ama bunları sizlerle paylaşmak istedim, tabii birde her zaman olduğu gibi sizlerin kullandığı başka doğal ürünler varsa benimle paylaşmanızı rica edeceğim.. Bu kategoride ki farklı ürünleri cidden merak ediyorum..

Sevgiler ve iyi pazarlar Sahildeki Ev'den..

11 comments:

 1. Ayşegül annemin saçları hala çok güzeldir ve yaşamı boyunca saçlarını zeytinyağı sabunundan başka bir sabunla yıkamamıştır. Babam sağken her yıl Milas'a giderler yağlarını sabunlarını alır gelirlerdi. Genlerimin de yardımıyla benim saçlarım da oldukça gür ve sağlıklıdır. Ben de gençliğimde yalnızca Milas sabunu kullanırdım ancak ne yazık ki ne zaman boyamaya başladım şampuanla tanıştım. Doğal ürünlerden şaşmamak lazım.
  Kantaron yağı ise sayısız yaraları nedeniyle evimizde bulundurduğumuz bir ürün , buna bir de çayağacı yağını ekledik , özellikle kuyruklu çocuklar için kullanıyoruz.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aynen Nilgün'cüm bende 2-3 yıldır sadece sabun kullanıyorum ve çok memnunum. Ama her halde boyalı olunca başka ürünlerde kullanmak gerekiyor.. Ben daha hiç boyamadığım için şimdilik rahatım :))

   Delete
 2. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 3. Her şeyin en güzeli, doğallık. Ancak, şehir hayatının keşmekeşliği insanı ister istemez kimyasallara itiyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Doğru diyorsun Ersin, ben de ancak bu doğallık işlerine falan Datça'ya taşındıktan sonra başladım yoksa çalışırken çok zor...

   Delete
 4. ürünleri inceliyorum çok ilgimi çekti özellikle bu at kestanesi yağını mutlaka alacağım..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bende yeni öğrendim.. Son dönem kozmetik firmalarının çok sık kullandığı bir ürünmüş.. Ama tabii en güzeli bizim gibi doğalını alıp kullanmak..

   Delete
 5. Çok güzel ürünler paylaşmışsınız hakikaten. Özellikle kimysal içeriklerinden dolayı cildime krem ve serum benzeri ürünleri kullanmıyorum. Özellikle cilt tarafından emiliminden bahsettiğiniz luxy bio markasını araştırdım. Oldukça hoşuma gitti. Yüz bakım yağlarında jojoba, kuşburnu, kayısı, aynısafa ve zeytin yağlarıda bulunuyormuş. Mutlaka alıp deneyeceğim.

  ReplyDelete
 6. kantaron yağının bu şekilde kullanımını, at kestanesi yağının ise kendisini hiç duymamıştım..

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 8. Çok faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık, teşekkür ederiz. Doğal ürünleri elimizden geldiğince kullanmaya çalışıyoruz fakat bazen ister istemez zamansızlıktan ilk elimize geleni alıyoruz. Her şeyin doğalı güzel. Sevgiler

  ReplyDelete