Thursday, June 25, 2015

Meselelerden mesele beğen..


Datça'da hava rüzgarlı mı rüzgarlı, deniz buz mu buz.. Haziran'ın neredeyse sonu , normalde Nisan ayında sezonu açan benim gibi su kuşu bile anca denize 9-10 kere girdi o kadar. Durum böyle olunca sahili şenlendirmesi gereken peştemaller anca duvarlarda asılı kaldı.. Gerçi bunları deniz kenarında kullanmaya kıyabilirmiyim bilmiyorum.. O kadar güzel o kadar zarifler ki... Mesele benim Türkiye'de en sevdiğim firmalardan biri.. Bizim el emeği ürünlerimizi evrensel sembollerle harmanlayıp, ortaya son derece özel parçalar çıkartıyorlar. Pamuk ve keten ile incecik dokunan bu peştemallerin üzerine yine bizim cıvıl cıvıl pazenlerimizle semboller işlenmiş.. Bir ürünü beğendikten sonra, üzerindeki size uyan sembolü seçmek ise Mesele alışverişinin en keyifli kısmı..


Sağ taraftaki Batı Afrika sahillerinde yaşayan Akan kabilesinin sembollerinden biri. Kadın ve erkek arasındaki ahengi temsil ediyormuş. Ay'a olan sonsuz aşkıyla her akşam onun gelişini bekleyen Kuzey Yıldızı'nın hikayesini konu alan bu sembolün, evlilik hayatını kutsadığına inanılıyormuş. Sonsuz aşkı ve uyumun sembolü..

Sol taraftaki ise basit bir doğa olayını derin bir felsefe ile anlatan bir Aztek sembolü. Göle düşen bir damla su, kendinden milyonlarca kat büyüklükteki su kütlesinde, halka halka genişleyerek büyük bir değişim yaratır. Basit bir deyişle, küçücük bir eylemin çok daha büyük bir etki alanı olabileceğini sembolize ediyor.

Her ikisi de ne kadar güzel değil mi... 

Meseleler'e buradan ulaşabilirsiniz..

Diğer Meselelerimi ise burada görebilirsiniz..Mesele is one of my favorite Turkish company. They are giving traditional Turkish products a new life by combining them with universal symbols.. These two are special Turkish towels ( peştemal) made from locally produced linen and cotton and woven using traditional methods.. 

As for the symbols I choosed for this summer; the one on the right is from Africa and symbolizes harmony.. The one on the left is from Aztecs and symbolizes change..

You can reach Mesele page from here..

Check my other mesele products from here
2 comments:

  1. Burdada hava bir yağmurlu bir güneşli haziran böyle geçecek sanırım peştemallerse çok güzel sembollerin üzerindeki pazenlerden almıştım bende ne yapacağıma karar veremedim ama muhtemelen kırlent olacaklar :)

    ReplyDelete
  2. Sitenizi ilgiyle takip ediyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Sinax sineklik sistemleri. www.sinax.com.tr

    ReplyDelete